Mágiaa nadprirodzeno

Kto sú to dvojníci?

Publikované 14.11.2015 v 12:47 v kategórii Dvojníci, prečítané: 418x

Ako dvojník sa označuje človek, ktorý vyzerá veľmi podobne alebo úplne rovnako ako niekto iný. Videnie seba samého je pomerne častým motívom povestí a strašidelných historiek. Spravidla je to považované za zlé znamenie. Psychologicky bol tento jav niekoľkokrát popísaný: (Halucinácia seba samého sa objavuje po intoxikácii alkoholom, u epileptikov a iných duševne chorých.) Označuje sa ako heautoskopia.

Podobní ľudia:
Ak sú si dvaja ľudia podobní, hovoríme o nich ako o dvojníkoch. Veľmi podobné si bývajú jednovaječné dvojčatá, u ostatných ľudí, či i blízkych príbuzných, býva vysoká podobnosť pomerne málo častá, väčšinou sú medzi ľuďmi patrné rozdiely. Často sa ale stáva, že nám nejaký človek typovo pripomína niekoho iného.Pri malých skúsenostiach s ľuďmi iných národností a rás sa nám môžu cudzinci javiť veľmi podobní – napríklad mnohým ľuďom sa všetci Vietnamci zdajú rovnakí.Čas od času sa objavujú (spravidla úplne nepodložené) správy o dvojníkoch významných osobností: buď sa tvrdí, že nejaká významná osobnosť zomrela a miesto nej vystupuje jej dvojník − napríklad spevák Paul McCartney vraj zomrel v r. 1966 pri autonehode a bol nahradený svojím dvojníkom Williamom Campbellom.Alebo sa naopak po úmrtí významnej osobnosti tvrdí, že v skutočnosti nezomrela, ale žije v ústraní, pričom zomrelý bol len nastrčený dvojník − to sa tvrdilo napr. o spevákovi Elvisovi Preslym alebo o komikovi Andym Kaufmannovi.

Videnie seba samého:
Jav, kedy človek vidí svoje druhé ja, sa objavuje v povestiach, ale popísali ho aj niektorí známi spisovatelia, či už išlo o ich vlastný zážitok, alebo príhodu, ktorá sa k nim dostala. Často sa to vyskytuje u ľudí trpiacich epilepsiou. Z psychologického hľadiska sa tento jav označuje ako heautoskopia (halucinácie vlastnej osoby) a ide vlastne o jeden z typov autoskopie (ilúzivný pocit, že človek vidí sám seba zvonku). Vyskytuje sa tiež negatívna hautoskopia, kedy človek naopak nevidí ani sám seba, napríklad v zrkadle. Táto vlastnosť bola v povestiach prisudzovaná upírom. S heautoskopiou súvisí tiež bilokácia, skutočnosť že som bol na dvoch (alebo viacerých) miestach súčasne. Ďalším podobným javom je Capgrasov syndróm. Postihnutý, ktorý nim trpí, má utkvelú predstavu, že niektorí ľudia v jeho okolí sú v skutočnosti len dvojníci, ktorí nahradili pôvodné osoby.Videnie vlastného dvojníka v sne je pomerne vzácne.V povestiach a literatúre je videnie dvojníka považované za veľmi zlé znamenie. Ak človek uvidí svoje vlastné ja, spravidla krátko na to zomrie, alebo ho postihne nejaká pohroma. Menej častý je prípad, kedy sa dvojník za človeka obetuje, takže o život prijde dvojník. Dvojník niekedy nemusí byť úplne identickou kópiou, môže byť starší alebo mladší. Často býva dvojník akýmsi negatívom svojej predlohy (človek je dobrák, jeho dvojník je zlý, človek je ostýchavý a zamĺknutý, jeho dvojník suverénny a veľavravný a podobne).

Ľudská duša:
V minulosti sa ako dvojník označovala tiež duša človeka, vlastne akési éterické ja. Keď človek zomrel, duša ho opustila, dvojník teda odišiel na druhý svet.

Komentáre

Celkom 6 kometárov

 • Tomi 16.01.2017 v 22:53 Mám otázku mne sa snívalo už veľa krát o dvojčati ba dokonca aj že kde býva a chcel by som ho najsť . Vedela by si mi nejak pomocť alebo dať radu .


 • Zuzi adminka 16.01.2017 v 23:21 Môžem ti pomôcť, ak to bude v mojich silách. :) Spýtaj sa presnejšie, čo chceš vedieť.


 • Lol 17.06.2017 v 23:09 Sak tak Tomi chod na to miesto kde býva čo sa ti o tom snívalo že tam býva


 • Zuzi adminka 28.06.2017 v 19:10 To nie je ale veľmi dobrý nápad.


 • Sima 18.01.2018 v 19:46 Keď som bola malá tak sa mi snívalo že predo mnou stál môj ocko a jeho dvojník ktorý hovoril že je mamka :D, nevieš čo to znamenalo ?


 • Zuzi adminka 19.01.2018 v 12:31 Mohlo to akurát symbolizovať vzťah k tvojim rodičom...


 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?Návštěvní kniha

Miniaplikace
Miniaplikace
Miniaplikace
Miniaplikace
Miniaplikace
Miniaplikace